Różnica między BAU a projektem

W poprzednim wpisie omawialiśmy definicję projektu. Myślę, że wyszło całkiem nieźle. Ten wpis jest swego rodzaju uzupełnieniem definicji projektu według PMBOK. Inspiracją do niego były materiały, z których korzystałam przygotowując się do egzaminu Prince2 Agile Foundation (pewnie coś o tym napiszę J).

BAU, czyli co?

BAU to skrót od Business as Usual, czyli po prostu bieżących działań biznesowych. Inaczej mówiąc są to codzienne, standardowe operacje czy procesy wykonywane w przedsiębiorstwach, czyli np. w przypadku osoby zajmującej się   rachunkowością będą to księgowanie dokumentów, rozliczanie podatków VAT czy prowadzenie ewidencji środków trwałych.

Cechy charakterystyczne BAU

Aby łatwiej było odróżnić BAU od projektu, warto zapamiętać, że działania biznesowe charakteryzuje:

  • brak jasno określonego początku i końca – bieżące czynności są cyklicznie powtarzane,
  • wykonywane są przez określony, stały zespół – czyli mamy np. zespół do spraw marketingu, zespół do spraw relacji z klientami itp. Zespoły te są w miarę stałe. (Oczywiście ich członkowie mogą się wymieniać, wiadomo, ze każdy czasem zmienia firmę czy następuje w jego życiu czas, kiedy decyduje się wyruszyć w Bieszczady i zostać hodowcą pieczarek..?). Ale dla uproszczenia tego pojęcia zakładamy, że zespoły są stałe.
  • Czynności są rutynowe, znane i „w miarę” przewidywalne. W tym momencie przypomina mi się czas, gdy pracowałam w firmie finansowej.. Pod koniec każdego miesiąca, kolega siedzący obok zaczynał śpiewać „Pan Jezus już się zbliża..”. Niby rutynowe czynności, a jednak wzbudzały sporo emocji :).

Cechy szczególne projektu

W przeciwieństwie do działalności biznesowej, projekty są:

  • tymczasowe – mają zdefiniowany początek i koniec,
  • angażują zespoły składające się z osób o odmiennych umiejętnościach, należących do innych działów i zespołów. Są one często „zmuszone” do współpracy, w celu wprowadzenia zmiany, która może wpłynąć na całą organizację. Może to być powodem wielu napięć i stresu.
  • Projekty niosą za sobą zmianę, więc są dość skomplikowane i cechuje je duża niepewność.
  • Każdy projekt jest unikalny, ma coś wyjątkowego, co sprawia, że można go odróżnić od kolejnego, np. inny zespół, nowy klient czy odmienna lokalizacja.

Powyżej graficzne podsumowanie tego o czym pisałam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *