Zarządzanie projektem IT – podstawy chmury

W czasach zarazy (mam tu na myśli czas „pandemii” koronawirusa) wszystko dynamicznie się zmieniało. I mnie dopadła ta zmiana..

Tylko spokojnie! Nie zostałam zwolniona, tylko.. zostałam przeniesiona do nowego projektu – związanego z chmurą. Moja pierwsza reakcja to był szok. Wiedziałam, że przede mną dużo nowej wiedzy i nadszedł czas na przypomnienie sobie podstaw związanych z wirtualizacją. Ostatni z projektów, w którym uczestniczyłam, był związany z szeroko pojętą infrastrukturą IT, a dokładniej jej standaryzacją. Przyszedł więc czas na powtórkę pojęć, które w przeszłości gdzieś się już pojawiły, ale nie zostały ze mną na stałe. Czas na odkrywanie zagadnień, z których część, nie ukrywam, jest dla mnie tajemnicą.

Postanowiłam połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli pisanie artykułów na mojego bloga („Mojego bloga” ależ to fantastycznie brzmi! Już mi dopamina skoczyła!), powtórkę podstaw oraz dzielenie się z Wami wiedzą. Kto wie, kogo spotka taki sam los jak mnie? 😊

Pytanie pierwsze: Co to jest chmura?

Doprecyzujmy najpierw, że chodzi nam o chmurę obliczeniową (ang. Cloud Computing).

Podstawowa definicja jaką znalazłam określa chmurę jako globalną sieć usług serwerów, baz danych, sieci, oprogramowania, analizy i inteligencji – dostępnych za pośrednictwem Internetu.

Zadaniem chmury jest dostarczanie użytkownikom różnorodnych usług obliczeniowych i płaci on jedynie za wykorzystane zasoby. Fizyczne serwery znajdują się w wielu różnych miejscach na świecie, ale są ze sobą połączone, tworząc wspólne środowisko.

Najprościej mówiąc, ktoś (najczęściej spora firma IT) udostępnia nam swoją infrastrukturę (sprzęt, oprogramowanie i inne), żebyśmy mogli na nim pracować. A my za to płacimy. Dzięki temu, nie musimy posiadać rozbudowanej infrastruktury IT, której stworzenie oraz utrzymanie kosztuje krocie, tylko wynajmujemy ją od zewnętrznego dostawcy. Przy podkreśleniu, że najczęściej płacimy tylko za używane usługi w chmurze, brzmi to zadziwiająco dobrze.

Do czego może służyć chmura?

Pełni ona przeróżne funkcje, np. przechowywanie danych i zarządzanie nimi czy obsługiwanie aplikacji. Ponadto, umożliwia szybkie przesyłanie materiałów (wideo, audio itp.), umożliwia dostęp do poczty internetowej, oprogramowania biurowego czy sieci społecznościowych.

Podsumowując, możemy robić wszystko to, co wykonujemy na naszym osobistym komputerze. Jednakże, dzięki chmurze możemy mieć dostęp do naszych danych z dowolnego urządzenia i z każdego miejsca na świecie – ograniczeniem jest tylko konieczność połączenia z Internetem. W dzisiejszych czasach jednak nie jest to już problemem.

Istnieją jakieś rodzaje chmur?

Tak. Wyróżnia się trzy rodzaje chmur, mianowicie:

  • chmurę publiczną, która należy do zewnętrznego dostawcy usług w chmurze. Przykładem może być np. Microsoft Azure czy Google Cloud Platform. W tym przypadku cała infrastruktura, sprzęt czy oprogramowanie należą do dostawcy chmury i on nimi zarządza. Dostęp i zarządzanie kontem jest możliwe przez przeglądarkę internetową.
  • chmurę prywatną, której zasoby fizyczne (serwery, infrastruktura pomocnicza) mogą znajdować się w lokalnym centrum danych przedsiębiorstwa lub być hostowane przez zewnętrznego dostawcę. Jednakże, zasoby obliczeniowe są używane tylko przez to jedno przedsiębiorstwo lub organizację. Wszystkie usługi i infrastruktura znajdują się w prywatnej sieci. W skrócie: jest to chmura, którą mogą wykorzystywać pracownicy danej firmy i zasoby nie są udostępniane osobom z zewnątrz. Są natomiast wydzielone osobne serwery, w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych, z których korzysta dane przedsiębiorstwo. W praktyce jest to rozwiązanie droższe, ale zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony danych.
  • chmurę hybrydową, która łączy dwa powyższe rodzaje chmur. Mamy możliwość udostępniania i przesyłania danych czy aplikacji między chmurami. Możemy również mieć część zasobów na chmurze prywatnej (np. dane wrażliwe), a część w publicznej (bo np. pozostała część danych nie wymaga tak wysokiej ochrony).

Znalazłam też informację o czwartym rodzaju, a mianowicie chmurze społecznościowej, która umożliwia udostępnianie zasobów między organizacjami takimi jak instytucje rządowe. Ale to już tylko jako ciekawostka.

Modele chmury obliczeniowej, czyli.. ?

Typy usług chmury obliczeniowej zawęzimy do trzech kategorii, którymi są:

  • IaaS (Infrastructure as a Service), czyli infrastruktura jako usługa. Jak łatwo się domyślić chodzi tu o wynajęcie infrastruktury IT – serwerów, maszyn wirtualnych, magazynu, systemów operacyjnych – od zewnętrznego dostawcy i płacenie według rzeczywistego użycia tych zasobów.
  • PaaS (Platform as a Service), czyli platforma jako usługa. W tym przypadku, kiedy potrzebujemy, korzystamy ze środowiska służącego do opracowywania, testowania i dostarczania aplikacji oraz zarządzania nimi. Ułatwia to pracę twórcom aplikacji internetowych lub mobilnych. Nie muszą oni samodzielnie przygotowywać podstawowej infrastruktury, niezbędnej do stworzenia i rozwijania swoich aplikacji, tylko pracują w odpowiednio skonfigurowanym środowisku.  
  • SaaS (Software as a Service), czyli oprogramowanie jako usługa. Jest to, najprościej ujmując, dostarczanie aplikacji, których potrzebujemy w danej chwili. Dostawcy chmury przejmują rolę hosta aplikacji, zajmują się jej infrastrukturą, zarządzaniem oraz odpowiednią konserwacją (np. aktualizacjami, dbaniem o bezpieczeństwo), a użytkownicy mogą swobodnie z niej korzystać, łącząc się z nią przez przeglądarkę internetową ze swojego telefonu czy komputera.

Powiem szczerze, że temat chmury jest dla mnie bardzo ciekawy, i ogromnie się cieszę z nowego projektu. Nowe pytania pojawiają się nieustannie, więc w najbliższych wpisach pojawi się tutaj trochę informacji na temat pojęć i zagadnień związanych z chmurą oraz innymi terminami IT. Mam nadzieję, że będzie to dla Was przydatne 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *