Zarządzanie projektem IT – wirtualizacja, maszyna wirtualna i OpenStack

Dzisiaj będę kontynuować temat chmury, który bardzo mnie zainteresował. Będę chciała przybliżyć Wam pojęcia wirtualizacji, maszyny wirtualnej oraz wytłumaczyć krótko czym jest OpenStack. Mam nadzieję, że mój wpis będzie dla Was pomocny.

Co to jest wirtualizacja i maszyna wirtualna?

Wirtualizacja, najprościej mówiąc, to przeniesienie elementów fizycznych, oprogramowania i infrastruktury pomocniczej IT do środowiska wirtualnego. Tworzona jest pewnego rodzaju „symulacja” środowiska komputerowego, w której tworzone są wirtualne czy komputerowe wersje sprzętu, systemy operacyjne, urządzenia magazynujące itp.

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest podzielenie jednego komputera fizycznego lub serwera na kilka maszyn wirtualnych. Maszyny te są niezależne, mogą mieć zainstalowane różne systemy operacyjne i aplikacje, ale równocześnie wykorzystują zasoby jednego komputera.

Natomiast maszyna wirtualna to plik komputerowy (tzw. obraz), który zachowuje się jak rzeczywisty komputer. To taki „komputer w komputerze”. Działa tak jak każdy inny program – zapewnia nam, użytkownikom końcowym – takie same funkcje i możliwości jak rzeczywisty komputer.

Zalety wirtualizacji

Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że maszyna jest wydzielona w taki sposób, że oprogramowanie wewnątrz niej nie może uciec czy zaszkodzić samemu komputerowi.

Na jednym komputerze fizycznym, jak już wcześniej wspomniałam, możliwe jest działanie kilku maszyn wirtualnych. Każda z nich ma swoje własne procesory CPU, pamięć, dyski twarde oraz inne urządzenia. Urządzenia te są odpowiednio przyporządkowane (czyli „zmapowane”) na rzeczywistym sprzęcie w maszynie fizycznej.

Jak łatwo wywnioskować – wirtualizacja prowadzi do obniżenia kosztów. Nie musimy już utrzymywać dużej ilości komputerów czy serwerów – wystarczy kilka maszyn o mocnych parametrach. A na nich wydzielimy już kilka maszyn wirtualnych, które będą działać tak samo jak fizyczne odpowiedniki. Do innych zalet należy wymienione wcześniej bezpieczeństwo, łatwiejsze zarządzanie (wszystkie niezbędne dane i narzędzia są w jednym miejscu) oraz optymalizacja wykorzystania zasobów. Rzadko nam się zdarza korzystać ze swojego komputera w 100%, prawda? Wiele z jego funkcji nie jest nam niezbędnych w codziennej pracy, a jego pełne możliwości są wykorzystywane bardzo rzadko.

Skoro napisałam o zaletach..

..to wypada napisać także o wadach.

Do największych wad należą wysokie koszty wdrożenia – należy kupić odpowiedni sprzęt, licencje na oprogramowanie oraz wliczyć koszty szkoleń kadry IT, która będzie musiała zapoznać się z nową technologią.

Ponadto, nie wszystkie aplikacje można „zwirtualizować”, ponieważ np. potrzebują one specyficznego sprzętu lub wsparcia producentów oprogramowania.

Warto również wspomnieć o wyzwaniach związanych z tworzeniem kopii zapasowych. Duża część systemów backupu nie jest przystosowana do środowisk wirtualnych, więc trzeba instalować „agentów backupu” na każdej maszynie indywidualnie. Zmniejsza to wydajność systemu, ponieważ na jednym fizycznym serwerze zainstalowany jest kilkukrotnie agent backupu. Każdy z tych agentów odpowiada tylko za pojedynczą maszynę wirtualną.

Co to jest OpenStack?

OpenStack to oprogramowanie open-source pełniące rolę systemu operacyjnego dla chmur obliczeniowych.

Co oznacza open-source?

W skrócie, kod źródłowy jest udostępniony przez autora i możliwe jest modyfikowanie go oraz rozpowszechnianie, mając na uwadze warunki licencji. Czyli oprogramowanie to może być darmowe dla użytkowników prywatnych, ale np. niektóre funkcje niezbędne do celów biznesowych są już płatne.

Wracając do OpenStack..

Jest to system do zarządzania w chmurze, składający się z wielu połączonych ze sobą projektów. Zarządzanie może odbywać się za pomocą pulpitu nawigacyjnego, który daje kontrolę administratorom. Jednocześnie umożliwia on użytkownikom tworzenie dodatkowych zasobów za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Projekty składające się na OpenStack oferują wiele funkcjonalności umożliwiających sprawne zarządzanie w chmurze. Elementy można dowolnie komponować, tak aby uzyskać oczekiwaną wydajność. Poza kluczowymi funkcjami IaaS (infrastruktury jako usługi), dodatkowe elementy zapewniają koordynację, zarządzanie awariami oraz usługami.

Kolejna porcja pojęć za nami. Myślę, że znajdzie się tutaj jeszcze kilka artykułów z pojęciami w roli głównej. Jak macie jakieś propozycje to piszcie śmiało!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *