Jak samodzielnie przygotowałam się do certyfikatu Professional Scrum Master I?

W ostatnich dniach dużo się działo – kończyłam studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Projektem IT i dodatkowo przygotowywałam się do certyfikacji Professional Scrum Master I.

Wiem, że profesjonalne szkolenia nie są dostępne dla wielu osób, ponieważ ich ceny są relatywnie wysokie (porównujące je do zarobków na początku „kariery”). Ponieważ wiele osób obawia się, że bez drogich szkoleń nie zda tego egzaminu, postanowiłam przybliżyć Wam moje przygotowania do tej certyfikacji.

Uprzedzam, że podczas przygotowań korzystałam z płatnych materiałów, ale ich cena nie przekroczyła 20$ (czyli około 80 zł przy kursie z dnia 25.06.2020).

Zacznijmy od kluczowego pytania, mianowicie..

Dlaczego warto posiadać certyfikat Professional Scrum Master I?

Jest to potwierdzenie podstawowej znajomości Scrum’a, czyli jednego ze zwinnych podejść, kluczowych w zarządzaniu projektami oraz produktami. Czyli przyda się Wam jeśli chcecie pracować ze Scrum w obecnej lub przyszłej pracy.

Biorąc pod uwagę jak wiele czasu spędziłam nad Scrum Guide’em, czyli przewodnikiem po Scrum, czuję, że moja wiedza jest dobrze ugruntowana. Znam podstawowe zagadnienia i je rozumiem.

Przerobiłam kilka razy sam Scrum Guide, robiąc notatki oraz ponad 400 pytań zarówno ze strony Scrum.org, jak i innych, które wymienię w dalszej części artykułu.

Na poniższych obrazkach zawarłam ogólne informacje o Scrum’ie. Pewnie zrobię cały wpis na ten temat. Nie jestem specjalistką, ale wierzę w to, że gdy uczymy innych, pomagamy też sobie zapamiętać kluczowe informacje.

Małe wprowadzenie do Scrum [opracowanie własne na podstawie Scrum Guide]

Dodatkowo, Scrum – przynajmniej dla mnie – jest przewodnikiem, który pozwala stworzyć środowisko, w którym chyba każdy chce pracować. Filary i wartości o których mówią autorzy przewodnika, jeśli wdrożone, pozwalają na funkcjonowanie we wspierającym i rozwijającym nas środowisku.

Filary Scruma [opracowanie własne na podstawie Scrum Guide]

Mam szczerą nadzieję, że dużo osób zainteresuje się tym podejściem i będzie chciało pracować właśnie z takimi zasadami i wartościami. O ile przyjemniej jest pracować w środowisku, gdzie tworzy się atmosfera zaufania pomiędzy wszystkimi współpracującymi osobami?

Zaufania oraz poczucia, że jesteśmy odpowiedzialni za produkt czy projekt wspólnie. Jestem zwolennikiem teorii, że to my tworzymy swoją pracę. Wystarczy popatrzeć na osoby, które mają podobne stanowiska, a bardzo różne doświadczenia z wykonywanej pracy. Warto się nad tym zastanowić 🙂

Wartości w Scrum [opracowanie własne na podstawie Scrum Guide]

Przejdźmy do konkretów..

Rozpisałam się trochę, więc warto wrócić do samego egzaminu i przygotowań.

Struktura egzaminu PSM I

Egzamin obejmuje 80 pytań, jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru oraz pytania Prawda/Fałsz. Na odpowiedzi mamy tylko 60 minut. Aby go zdać, należy zaznaczyć 85% odpowiedzi poprawnych. Prosta kalkulacja pozwala nam na wyliczenie, że możemy pomylić się tylko w 12 pytaniach. Dlatego tak bardzo ważne jest dobre zrozumienie i przygotowanie się do niego.

Do egzaminu można podjeść z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że mamy dostęp do komputera i połączenie z Internetem. Po uzyskaniu certyfikatu nie trzeba go odnawiać.

Egzamin zdajemy w języku angielskim (nie ma możliwości wyboru innego języka).

Koszt to 150$, czyli około 600 zł. Czy to dużo? Jak na ceny innych certyfikatów, uważam, że nie.

***Mała dygresja: Prince2 Agile, razem z kursem, wyniósł mnie około 1300 zł, a ITIL v4 to około 1500 zł. Obecnie sporo firm szkoleniowych obniżyło ceny swoich kursów, aby zachęcić ludzi do korzystania z wersji on-line, kiedy to placówki szkoleniowe nie pracują na pełnych obrotach. Szkolenie z metodyki Prince2 Agile odbywałam w Altkom Akademia – byłam bardzo zadowolona z trenera i przebiegu całego szkolenia. Dostałam mnóstwo materiałów, które umożliwiły mi zdanie egzaminu on-line.

W przypadku egzaminów on-line sami wybieramy sobie termin. Warto to zrobić jak tylko otrzymamy voucher, ponieważ nadzorujący przebieg egzaminu zlokalizowani sa w różnych częściach świata i strefach czasowych, więc dostępne terminy w godzinach 16 – 22 szybko znikają.

W lipcu będę miała możliwość uczestnictwa w szkoleniu ITIL v4 organizowanym przez firmę Inprogress. Dam znać jak poszło!***

Etap przygotowań wstępnych

Pierwszą stroną którą powinniśmy odwiedzić jest Scrum.org. To właśnie tam można zakupić egzamin i do niego przystąpić. Można tam również znaleźć przekierowanie do przewodnika po Scrumie, czyli „Scrum Guide” (link będzie w dalszej części).

Strona startowa Scrum.org

Jak łatwo zauważyć jest tam również opcja przystąpienia do „Open Assessments”, czyli próbnych testów, które możecie rozwiązywać tak wiele razy, jak chcecie – i to kompletnie za darmo.

Moim zdaniem, korzystając z samych testów na stronie, nie jest możliwe dokładne przygotowanie się do egzaminu, ponieważ pytania w rzeczywistym egzaminie są dużo trudniejsze niż te, które pojawiają się na stronie Scrum.org. Ale może zacznijmy od tego, gdzie znaleźć polskojęzyczną wersję Scrum Guide.

Strona ScrumGuides.org, gdzie możecie znaleźć polskojęzyczną wersję Przewodnika 🙂

Jak już wcześniej wspomniałam, na stronie scrumguides.org możecie znaleźć oficjalny Scrum Guide, z którym musicie się zapoznać, jeśli chcecie przystępować do certyfikacji PSM I. Możecie go znaleźć w wersji angielskiej oraz w 30 innych językach, w tym także w języku polskim. Jednakże, nie zapominajcie, że sam egzamin jest w języku angielskim.

Po zapoznaniu się ze Scrum Guide warto wrócić na stronę Scrum.org i odnaleźć „Scrum Master Learning Path”. Znajduje się tam dużo wartościowych materiałów, które na pewno warto przejrzeć w celu przygotowania się do egzaminu. Znajduje się tam mnóstwo artykułów, prezentacji, materiałów wideo, które pozwalają na zrozumienie roli Scrum Mastera oraz opanowanie teorii, zasad i wartości Scrum’a.

Kolejnym etapem są testy..

Polecam najpierw rozwiązywać testy ze strony Scrum.org, z zakładki Open Assessments.

Następnie warto tych testów rozwiązać jak najwięcej, ponieważ egzamin sprawdza Wasze zrozumienie Scrum Guide’a i zastosowania Scrum’a w zespołach zwinnych. Ze swojej strony mogę polecić:

  1. Kurs Volkerdon – obszerny kurs, który omawia zagadnienia Scrum’a oraz udostępnia symulator egzaminu. Z części zasobów można skorzystać za darmo, część jest płatna i kosztuje 17$. Materiały są warte swojej ceny. Polecam się z zapoznać przede wszystkim ze Scrum Master and Product Owner practice tests.
  2. Darmowe fiszki na Quizlet – ponad 400 pytań w formie fiszek lub testów. Jest to bardzo przyjemna forma nauki. Wystarczy się zarejestrować i fiszki są do Waszego użytku. Należy mieć na uwadze, że niektóre z odpowiedzi, jeśli nie do końca jesteśmy pewni czy są poprawne, warto zwalidować. Ja często wpisywałam dane pytanie w Google i szukałam odpowiedzi na forum Scrum.org.
  3. Pomocny był również egzamin na moich studiach z przedmiotu Zwinne metodyki zarządzania produktem. Mogłam sprawdzić swoją wiedzę przed egzaminem i sprawdzić na ile moja wiedza jest już ugruntowana.

Ile zajmuje przygotowanie?

Trudno dokładnie określić, bo każdy ma inną ilość czasu, który może na to przeznaczyć.

Mi zajęło to dwa tygodnie, a codziennie spędzałam nad materiałami minimum 30 minut – zarówno nad przewodnikiem, jak i nad rozwiązywaniem testów. Natomiast mój znajomy przygotowywał się do egzaminu 4 dni. Zależy to przede wszystkim od tego jak bardzo mamy ochotę się zagłębić w temat oraz ile, codziennie, mamy czasu dostępnego na przygotowania.

Mogę potwierdzić, że sam egzamin sprawdza rzeczywistą znajomość i zrozumienie Scrum’a, a przy takim powolnym przygotowaniu i zgłębianiu materiałów, ta wiedza „zostaje w głowie”.

Mam nadzieję, że pomogłam Wam podjąć decyzję o zdaniu egzaminu PSM I. Ja bardzo się cieszę z tego, że zdecydowałam się podjąć trud przygotowania się do niego. W razie pytań, piszcie śmiało! Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej.

I już oficjalnie: Jestem Professional Scrum Master I! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *