Scrum – co warto wiedzieć, przed podejściem do egzaminu Professional Scrum Master I?

Skoro to czytasz, to zapewne podjąłeś ważną decyzję: Zdaję egzamin PSM I. Dlaczego warto?

 • Bo otwiera to drogę do pracy w zespołach Scrum’owych;
 • Bo podnosi Twoje kompetencje, a za tym idzie..
 • ..ułatwia zmianę pracy czy wyróżnienie się na rynku pracy;
 • Jest doskonałym fundamentem, aby poszerzać swoją wiedzę w zakresie Zarządzania Projektemi, a zwłaszcza „frameworkach” zwinnych;
 • < tu możesz wpisać swoją własną motywację ; ) >

Moją osobistą motywacją była chęć podniesienia swoich kompetencji – może to wynika z moich przekonań, a może po prostu lubię się uczyć. Wolę wierzyć w tą drugą opcję.

Od czego warto zacząć?

Jak już pisałam w poprzednim artykule, przygodę ze Scrum można rozpocząć od wizyty na stronie Scrum.org i zapoznaniu się z materiałami tam dostępnymi. Ta ścieżka jest polecana dla osób, które chcą samodzielnie przygotować się do egzaminu.

Jednakże, na pewno są osoby, które niekoniecznie lubią spędzać kilka godzin dziennie na samodzielnym studiowaniu materiałów. Warto wtedy poszukać kursów on-line lub stacjonarnych, podczas których ktoś wyjaśni nam jasno i przejrzyście „Czym jest i czym nie jest Scrum?”. Warto, aby na tych kursach było również zawarte przygotowanie nas do samego egzaminu. Jak?

Najprościej przez analizowanie bazy dostępnych pytań. Bo co z tego, że przeczytamy Scrum Guide, skoro nie będziemy go rozumieć i potrafić zastosować?

A właśnie to ZROZUMIENIE i ZASTOSOWANIE Scrum’a jest kluczem do zdania egzaminu.

A może profesjonalny trening?

Na stronie Scrum.org możemy znaleźć listę osób, które są profesjonalnymi trenerami Scrum’a. Osobiście miałam przyjemność uczestniczyć w wykładach Tomasza Włodarka, który prowadził zajęcia na AGH, podczas moich studiów podyplomowych z Zarządzania Projektem Informatycznym. Mogę go polecić z czystym sumieniem ; ) Zajęcia z nim, raczej w formie dialogu, niż monologu, były jednymi z najbardziej cennych, w jakich miałam możliwość uczestniczyć!

Innym sposobem jest uczestnictwo w oficjalnych treningach, które można znaleźć na stronie Scrum.org. Są one organizowane zarówno w wersji stacjonarnej, jak i on-line. Trwają one najczęściej 2 dni. Cena treningu pokrywa również voucher na egzamin oraz ewentualny egzamin poprawkowy.

Koszty takich treningów zaczynają się od ok. 3000 zł + VAT.

Pewnie pojawia się w Was teraz pytanie: Czy warto i czy to się opłaca?

To zależy tylko od Was. Zależy od sytuacji w jakiej jesteście.

 • Czy już pracujecie w zespołach Scrum?
 • Czy może chcecie zostać trenerami?
 • Czy chcecie otrzymać wiedzę i inspirację od praktyków, którzy na przykładach ze swojej pracy i życia ułatwią Wam zrozumienie Scrum’a?
 • Czy chcecie się „doświadczyć” jak faktycznie wygląda praca w Scrum? Podczas warsztatów można zapoznać się z praktycznymi przykładami użycia poszczególnych „narzędzi” opisanych w Scrum Guide.
 • Czy może wystarczy Wam samodzielne przygotowanie się do tego egzaminu, bo jesteście na początku Waszej przygody związanej z Zarządzaniem Projektami?
 • Czy w ogóle potrzebny jest Wam ten certyfikat? 🙂

Sami musicie sobie odpowiedzieć na te pytania.

Czy są jeszcze inne możliwości przygotowania?

Tak. Są jeszcze szkolenia organizowane przez prywatne placówki, np. Inprogress czy Altkom. Są to autorskie szkolenia, które pomogą przygotować się do certyfikacji oraz zapoznać się ze Scrum’em. Ceny rozpoczynają się od 950 zł (brutto/netto – tu już zależy czy kupujecie je jako osoba prywatna czy na firmę). Ceny nie pokrywają kosztu samego egzaminu.

Dla przypomnienia – sam egzamin PSM I kosztuje 150$, czyli około 600 zł brutto.

Dlaczego wspominam tylko o tych dwóch firmach? Z prostego powodu. Nie miałam okazji uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez inne placówki i nie znam ich „poziomu” przekazywania wiedzy.

Podsumowując

Każdy z nas ma inny sposób nauki, przyswajania wiedzy, BUDŻET i możliwości. Wybierz to co dla Ciebie wydaje się najrozsądniejszą opcją.

W moim przypadku, zdecydowałam się na samodzielne przygotowanie, bo:

 • już miałam podstawowe zagadnienia Scrum’owe omówione podczas studiów z ZPI,
 • mój budżet był ograniczony 🙂
 • jeszcze nie pracuję w zespole Scrum, więc chciałam mieć te podstawy dla siebie – w celu podniesienia mojej świadomości i kompetencji, które być może kiedyś wykorzystam, a być może nie.

Dlatego przygotowanie samodzielne wydawało mi się najlepszą opcją.

Mam nadzieję, że przynajmniej trochę wyczerpałam temat. A jeśli nie to zapraszam do kontaktu! Chętnie odpowiem na dodatkowe pytania : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *