Szkolenie ITIL – trochę szczegółów

Ostatnio miałam możliwość uczestnictwa w akredytowanym szkoleniu ITIL v4 Foundation w formie on-line. Miałam możliwość to małe niedopowiedzenie. Prawidłowo powinno to brzmieć „stworzyłam sobie możliwość”.

Ponieważ finansuję te wszystkie szkolenia z własnej kieszeni, bardzo ważnym aspektem jest dla mnie zarówno cena i jakość oferowanych usług. Popytałam znajomych, sprawdziłam ceny i zgłosiłam się do firmy Inprogress.

Pierwsze wrażenia

W szkoleniu, łącznie ze mną, brało udział 12 osób.

Rozpoczęło się od ok. 40 minutowego wprowadzenia i przedstawienia uczestników.

Następnie, przed rozpoczęciem szkolenia, wypełnialiśmy „pre-test”. Bez zupełnego przygotowania byłam w stanie osiągnąć wynik 50%, więc brzmiało to dość obiecująco.

Może dlatego, że ITIL, jak większość materiałów związanych z Zarządzaniem Projektami, jest bardzo intuicyjny i łatwy w zrozumieniu. A przynajmniej poziom Foundation.

Jakie są podstawowe cele szkolenia ITIL Foudation?

Podstawowymi celami szkolenia są:

  1. przygotowanie do egzaminu na certyfikat ITIL
  2. poznanie korzyści i wartości ITIL’a.

Co do pierwszego punktu, to zdanie egzaminu bezpośrednio po samym szkoleniu jest możliwe i wiele osób z mojego otoczenia tak właśnie zrobiło. Ja jednak wybrałam opcję, rekomendowaną w czasie kwarantanny, i podeszłam do egzaminu w formie zdalnej, 2 dni po szkoleniu.

Sam trener rekomendował przystąpienie do szkolenia w jak najszybszym terminie, najlepiej w przeciągu tygodnia od rozpoczęcia szkolenia. Dlaczego? Bo jego wskazówki i komentarze, jeśli nie zostały zanotowane, potrafią bardzo szybko wyblaknąć w naszej pamięci.

A tak w ogóle to zdałam, i to z całkiem niezłym wynikiem, bo powyżej 90%.

Czy powtarzałam materiał?

Tak, przez kolejne 2 dni, kiedy tylko miałam chwilę, powtarzałam zagadnienia opisane w prezentacji, którą otrzymaliśmy. Rozwiązywałam również testy i korzystałam z symulatora egzaminów dostępnego na telefonie. Więcej o niej możecie przeczytać na blogu Inprogress.

Co dostajemy w cenie szkolenia?

Oczywiście samo szkolenie, które trwa 2 dni, od godz. 9 do 17. W trakcie szkolenia jest kilka przerw 15-minutowych oraz jedna dłuższa – ok. 30-45 minut. Zależy to od tego jak „szybko” przerabiamy materiał i jak dużo jest pytań od uczestników. Naszej grupie szło to całkiem sprawnie.

Otrzymamy również voucher na egzamin w formie zdalnej (jeśli wolimy zdawać go w domu) lub będziemy zdawać sam egzamin w drugim dniu szkolenia, zaraz po zakończeniu części teoretycznej. Osobiście preferuję formę zdalną, bo lubię sobie utrwalić dany materiał i być pewną, że przygotowałam się jak najlepiej mogłam.

Dodatkowo, Inprogress dostarczy nam:

  • prezentację ze szkolenia, która wystarczy do zdania egzaminu, bez potrzeby zakupu oficjalnego podręcznika (jego koszt to dodatkowe 240 zł). W prezentacji zawarto i omówiono najważniejsze zagadnienia, więc jeśli ktoś notuje podczas kursu, to spokojnie może sobie ją później wykorzystać do powtórzenia materiału.
  • 2 egzaminy próbne oraz arkusze z odpowiedziami i omówieniem, każdej z opcji.
  • Słownik (glosariusz) z pojęciami ITIL
  • Syllabus egzaminu ITIL Foundation

A jaka jest cena szkolenia?

Ja płaciłam 1500 zł brutto, z czego:

  • 500 zł to cena szkolenia,
  • 850 zł to cena egzaminu,
  • 150 zł to dodatek do egzaminu w formie on-line.

Ale ceny dynamicznie się zmieniają, więc warto pytać bezpośrednio w firmie szkoleniowej.

Cena jest całkiem przyzwoita. Sam egzamin na stronie PeopleCert kosztuje… 360 euro. Przy obecnym kursie euro jest to więcej niż egzamin z akredytowanym szkoleniem. A ile dzięki temu człowiek nerwów zaoszczędzi ; )

Bo prawda jest taka, że podczas szkolenia, trener zwraca uwagę na zagadnienia, które na pewno pojawią się na egzaminie. I to bardzo ułatwia sprawę, bo wiemy na czym mamy się skupić i co musimy zapamiętać do egzaminu.

A i najważniejsze – szkolenie odbywało się w języku polskim. Sam egzamin również możemy zdawać po polsku, co znacznie ułatwia sprawę, bo niepisana zasada mówi, że: „Egzamin zdajemy w języku w jakim odbywa się szkolenie”.

Czy można przygotować się do egzaminu samodzielnie?

Tak, można. Ale moim zdaniem się nie opłaca, bo cena samego egzaminu przewyższa obecnie cenę szkolenia w formie on-line wraz z egzaminem.

Nie zawsze warto i opłaca się robić coś samodzielnie. Ja szukam sposobów, żeby zrobić coś przede wszystkim efektywnie.

W razie dodatkowych pytań piszcie 😊 A ja podrzucam stronkę Inprogress, gdzie znajdziecie obecne terminy i ceny szkoleń.

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *